Klip Çekimi Maliyeti

Klip çekimi maliyeti ülkemizde sanat ve şarkı sektörü için çekilen kliplerin maliyetleridir. Kliplerde kullanılan malzemeye göre maliyet değişir. Ayrıca klipler de yer alan ve kurguya göre de maliyetler değişiklik gösterir. Kliplerde yer alan aranje işlemi, çekilen kayıtlar, mixler maliyet unsurudur.

 

Sonrasında şarkıların klipleri için senaryo gerekir. Bu senaryolar için gerekli prodüksiyon maliyetleri bulunur. Çekilen klipin kurgusunda kameralar oldukça pahalıdır.

 Klip Çekim Fiyatları 

 

Klip çekilecek konum ve bu alanın büyüklüğü ya da alanı maliyeti etkiler. Klip çekimi maliyeti genellikle belli noktalara bağlı olarak belirlenir. Müzik klibi çekimleri fiyatlarında, kliplerinin çekilmesini yaptırmak isteyen sanatçılar öncelikle iyi bir yönetmen bulmalıdır. Bu yönetmenin klipte   kurguladığı senaryo vardır. Bu senaryoya göre kullanılacak teknik, konuları ve malzemeleri maliyete göre değişir. Kliplerin çekildiği mekânın şarkı ve senaryo ile uyumlu olması gerekir. Bu da maliyeti alanın organizasyonuna göre değiştirir.

 

Klip çekiminde kullanılan makinelerde maliyet unsurudur. Makinelerin donanımlı olması görselliğin kalitesini arttırır şekilde seçilir. Sonrasında Klip çekimi bittikten sonra, kurgu işlemi yapılır. Bunun içinde stüdyo önemlidir. Şarkı içerisindeki görsel efektler için kullanılan teknikler de kalite önemlidir ve maliyet kaliteye göre değişir.

Klip Çekim Fiyatı Neye Göre Belirlenir

 

Klip çekim fiyatlarını etkileyen birçok unsur vardır. Bunları tümü gerekli olan unsurlardır. Klip çekimi fiyatları için öncelikle bir bütçe oluşturulur. Sonrasın da bu bütçeye göre organizasyon yapılır. Bu bütçe klip çekimi başlayıp ve bitişe göre hedefe uyularak korunur. Klip çekim ücretleri şu kriterlere göre belirlenir;

 

  • Klip çekimi için bir prodüksiyon bütçesi olmalıdır
  • Mekân araştırılması ve bütçesi
  • Klipte kullanılacak ve oluşturulması gerekli kamera ve görüntü ekibi bütçesi
  • Oyuncu- Cast bulmada ve seçildikten sonra oluşan maliyet
  • Klipte yer alacak Işıklandırma sistemi ve görev alacak ışık ekibi bütçesi
klip-cekimi-maliyeti